Menu

Berthil Nielsen fylder 85 år

image
21. april 2020 kl. 21:03

85 år i dag

Boldklubben Avarta’s stifter og formand gennem klubbens første 26 år, Berthil Nielsen, fylder i dag (21. april) 85 år. Berthil Nielsen har været formand i to omgange, fra starten i 1953 og igen fra 1983-86, hvilket var mere end halvdelen af klubbens 50 første år, der blev markeret i 2003.

85-års dagen fejres – ifølge vores oplysninger – under rolige forhold i hjemmet i Fakse Ladeplads, fordi ”man følger jo regeringens og Dronningens henstillinger”, som det forlyder fra området og nære bekendte.

Berthil er – formentlig den eneste – som to gange blevet hædret som årets idrætsleder i Rødovre, og vi ville gerne have fejret ham meget mere ”fyldigt” end tiden netop tillader. Men det vender vi – forhåbentlig stærkt – tilbage med, når vi atter må være mange flere i en forsamling!

BK AVARTA og GE ønsker Berthil stort tillykke med den store dag.

Luk